18.02.2025

Efektywna analiza dla centrum kontaktowego: Jak stworzyć idealne “Raporty”?

Jak stworzyć skuteczne podsumowanie pracy centrum kontaktowego. Jak utrzymać zarząd w informacji za pomocą “Raportów”.

Efektywna analiza dla centrum kontaktowego: Jak stworzyć idealne “Raporty”?

Praca call — center to nie tylko rozmowy telefoniczne, ale także analiza centrum kontaktowego w raportach, która daje zrozumienie, jak działa zespół. Który z operatorów radzi sobie lepiej, gdzie pojawiają się problemy, ile rozmów przechodzi przez linie każdego dnia? Nasze narzędzia raportowania call center – Oki-Toki „Raporty” dostarczają odpowiedzi na te pytania.

Dzięki raportom oszczędzasz czas dzięki prostej obsłudze, wchodzisz na pocztę — i otrzymujesz raport za wybrany okres. Po przejściu z linku w wiadomości otwiera się historia zmian wskaźników centrum kontaktowego: co było wczoraj, przedwczoraj czy miesiąc temu. Na przykład, jeśli liczba odrzuconych rozmów wzrosła — można dodać operatorów. To wszystko sprawi, że praca stanie się bardziej przejrzysta i przewidywalna.

W artykule omówimy, dlaczego raporty call centrum — kontaktowego są niezastąpione dla kierowników i nadzorców.

Dlaczego “Raporty” są przydatne

“Raport” zbiera dane i przekształca je w wygodną analizę. To nie tylko tabele z cyframi, ale gotowe odpowiedzi na Twoje pytania: kto jak pracuje, gdzie giną połączenia, jak efektywnie jest rozdzielane obciążenie.

  • Oszczędność czasu. Wszystkie wskaźniki centrum kontaktowego są zbierane automatycznie: ile rozmów wpłynęło, jak długo klienci czekali na odpowiedź, ile czasu operator był na linii i w jakim statusie. Raport jest tworzony raz, a następnie automatycznie przychodzi na pocztę w gotowej formie za wybrany okres.
  • Dokładność informacji. System sam zbiera i strukturyzuje dane. Widzisz sprawdzoną i aktualną informację, którą od razu można wykorzystać.
  • Prostota i wygoda. “Raporty” są tworzone tak, aby można było ocenić wydajność centrum kontaktowego i porównać wyniki z innymi okresami.

Raporty zgromadzą wszystkie potrzebne dane z innych raportów Oki-Toki o pracy call — center i pokażą Ci te statystyki. Na przykład, jeśli widzisz, że klienci długo czekają na linii i że SL przekracza 20 sekund — możesz natychmiast dostosować ustawienia: dodać operatorów lub przerozłożyć obciążenie na inne kolejki.

Co można dowiedzieć się dzięki “Raportowi”?

“Raport” w Oki-Toki zawiera różne sekcje, każda z nich pomaga zrozumieć, jak działa Twoje centrum kontaktowe. Jest to wygodne do oceny różnych wskaźników, takich jak na przykład aktywność operatorów. Możesz również sprawdzić koszty korzystania z usługi. Dzięki takiemu podejściu łatwiej zrozumiesz, co trzeba zaimplementować: może wzrosły Ci koszty usługi i musisz coś zoptymalizować i tak dalej. Zawsze będziesz wiedzieć, gdzie trzeba wprowadzić zmiany, a gdzie nie.

Poniżej przedstawiliśmy kilka sekcji, na które warto zwrócić uwagę.

Statusy użytkowników

Ta sekcja pokazuje, jak operatorzy wykorzystują swój czas pracy. Wyświetla całkowity czas gotowości, udział zajętości i okresy nieobecności operatorów. Możesz również zobaczyć, który z pracowników spędził najwięcej czasu online lub w statusie “Zajęty”.

Na przykład, można sprawdzić kto z pracowników pracuje lepiej, a kto zbyt często jest w statusie “Odszedł”. Jeśli operator “Odszedł” – oznacza to, że nie pracuje, w związku z tym, należy ustalić, dlaczego tak długo pozostaje bezczynny. Może operator napotkał na trudności i potrzebne jest dodatkowe szkolenie.

Gdy jeden operator obsłużył 50-60 rozmów na zmianę, a inny tylko 20 – to już sygnał, że należy sprawdzić równomierność rozłożenia obciążenia.

Statusy użytkowników
Statusy użytkowników

Informacje o połączeniach przychodzących

“Raport” pokaże, w których godzinach obciążenie w kolejce przychodzącej osiąga szczyt, a kiedy operatorzy próżnują. Jeśli widzisz, że szczyt połączeń następuje od 11:00 do 12:00 i brakuje menedżerów, a od 15:00 do 16:00 połączeń nie ma, to prawdopodobnie konieczne jest optymalizacja harmonogramów pracy. W końcu, jeśli klienci długo czekają na linii, mogą nie doczekać się wolnego operatora i odłożyć słuchawkę.

Możesz również zobaczyć, z jakiego numeru telefonu najczęściej dzwoniono, może klient nie dodzwonił się lub to numer spamowy i trzeba go dodać do czarnej listy.

Dodatkowo można sprawdzić, ile średnio czasu zajmuje operatorom na przyjęcie połączenia. Jeśli widzisz, że odpowiadają na połączenia w ciągu 60 – 80 sekund, to nie jest to dobre. To oznacza, że klienci czekają na linii więcej niż minutę lub że operatorzy nie odbierają telefonu.

Informacje o połączeniach przychodzących
Informacje o połączeniach przychodzących

Praca autodialera

W tej sekcji możesz zobaczyć, jak dobrze lub źle działa autodialer.

Główną zaletą jest możliwość zobaczenia, ile prób wykonano: na godzinę, dzień lub miesiąc według konkretnego autodialera. Jaką część z nich stanowiły próby udane lub nieudane i jaki był odsetek udanych prób połączeń. Można również sprawdzić, ile połączeń operatorzy przegapili i dlaczego.

Na przykład, jeśli jest zbyt wiele odrzuceń z powodu braku wolnego operatora, można wybrać inny tryb pracy autodialera lub zmniejszyć liczbę linii wybieranych.

Wszystkie dane otrzymujesz w liczbach i w procentach.

Praca autodialera
Praca autodialera

Wskaźniki międzynarodowe

W raporcie możesz zobaczyć takie metryki, jak średni czas obsługi rozmowy (AHT), szybkość odpowiedzi klienta (ASA), obciążenie operatorów (Occupancy) i wskaźnik rezygnacji (Abandonment Rate). Na przykład, jeśli AHT jest wyższe niż średnia, to powód, by przejrzeć scenariusze rozmów lub uprościć procesy połączeniowe. A wysoki Abandonment Rate wskaże, że trzeba skrócić czas oczekiwania klientów lub przerozłożyć obciążenie między operatorami.

Wskaźniki międzynarodowe
Wskaźniki międzynarodowe

Jak utworzyć “Raport” centrum kontaktowego w Oki-Toki?

Przejdź do sekcji “Raporty” i kliknij przycisk “Nowy raport”.

  1. W kryteriach wyboru wskaż parametry, które chcesz zobaczyć w raporcie, na przykład:
  • Liczba wpisów – ile wierszy z danymi ma się wyświetlać.
  • Okres – przedział czasowy, za który chcesz otrzymywać wyniki: dzień, tydzień lub miesiąc.
  • Projekty – z jakich projektów należy zebrać dane.
  • Kolejki i autodialery – które kolejki lub autodialery włączyć do “Raportu”.
  • Skonfiguruj wysyłkę — dodaj adresy e-mail, na które będzie automatycznie wysyłany “Raport”. Mogą to być zarówno Twoi koledzy, jak i przełożeni.
Kryteria wyboru
Kryteria wyboru
  1. Wypełnij raport sekcjami:

Dodaj potrzebne sekcje — właśnie dzięki nim będziesz mógł śledzić kluczowe wskaźnikicentrum kontaktowegoi analizować pracę firmy, na przykład:

    • Informacje o połączeniach przychodzących: ile wezwań nadeszło, ile było pomyślnie obsłużonych, ile opuszczono, unikalne rozmowy itp.
    • Statusy użytkowników: ile czasu operatorzy spędzili w różnych statusach (na przykład “Gotowy”, “Odszedł”, “PCP”).
    • Praca dialera: udane rozmowy, odrzucenia, przetworzone zadania, a także przyczyny nieudanych prób itp.
    • Statystyka CRM: dane dotyczące klientów w kontekście odpowiedzi zebranych przez operatorów w ankiecie.
    • Wskaźniki międzynarodowe: Średni dostępny czas, Produktywny czas itd.

Konfiguracja “Raportów” zajmuje tylko kilka minut, a ich skuteczność jest odczuwalna już od pierwszych dni. Kontrola wskaźników centrum kontaktowego dla nadzorców i kierowników stanie się znacznie prostsza.

W Oki-Toki można również utworzyć inne szczegółowe automatyczne raporty centrum kontaktowego, na przykład DataMixer.

Często zadawane pytania

  • Co zrobić, jeśli dane nie są wyświetlane poprawnie? – Sprawdź ustawienia filtrów: możliwe, że przypadkowo wykluczyłeś potrzebne kolejki lub operatorów.
  • Czy możliwe jest utworzenie podsumowania dla konkretnego agenta? Tak, w ustawieniach “Raportu” wybierz pożądanego użytkownika w sekcji “Filtry”.
  • Czy możliwe jest generowanie codziennych analiz pracy centrum kontaktowego z klientami? Tak, “Raport” zgromadzi statystyki odpowiedzi na pytania w ankiecie CRM i pogrupuje je według wybranego pytania.
  • Jak sprawdzić statystyki pracy IVR (menu głosowego)? W tym celu należy dodać sekcję “Dane scenariusza rozmowy”, w której zbierane są statystyki dotyczące kluczowych elementów scenariusza rozmowy.
  • A jak otrzymać raport finansowy związany z rozliczeniem środków na koncie w Oki-Toki? Tak, taki “Raport” można otrzymywać codziennie, tygodniowo lub miesięcznie. Dla tego celu istnieje sekcja “Koszty w Oki-Toki”, gdzie znajdują się informacje o rozliczeniach firmy, a także lista funkcjonalności, z której korzysta firma.

Zacznij używać “Raportów” w Oki-Toki i przekonaj się, jak łatwo zarządzać centrum kontaktowym, mając pod ręką wszystkie niezbędne dane!

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Poniedziałek Lyuty 20th, 2023 Integracja Chat Bota z Telegram

Jak stworzyć integrację pomiędzy Oki-Toki a botem Telegram, a także skonfigurować bota czatu, ‘wydarzenia’, warunki uruchomienia i wysyłanie powiadomień.

Więcej szczegółów
photo
Piątek Lyuty 18th, 2022 Automatyczna analiza połączeń telefonicznych i rozmów

Pięć głównych przykładów zastosowania analizy mowy w serwisie Oki-Toki dla wewnętrznych i outsourcingowych centrów kontaktowych.

Więcej szczegółów